Omylem smazaný soubor
Pokud jste projekt pouze hodili do koše, není problém vrátit jej zpět. Lze to již z kontextového menu, otevřeného pravým myšítkem. Tam je řádek, kde stojí vrátit zpět, a tak stačí na to kliknout. Pokud tam ten řádek není nevadí. Otevřete si koš, najděte objekt a opět pravým myšítkem dejte obnovit. Hups šups, a je tam, kde byl. Ale tohle asi znáte, protože to jsou vlastně uživatelské základy. Může se však stát, že soubor buďto smažete natvrdo, nebo vysypete koš. A pak již důvod k panice rozhodně je.
Pokud možno ihned přestaňte na PC pracovat. Neukládejte, nekopírujte, nedělejte nic, co by zapisovalo jakkoli na pevný disk. Protože stále ještě kyne záchrany v podobě různého softu. Rozumějte, i pokud je vysypaný koš, soubory na disku stále jsou, Jen je nevidíte.
Nyní přichází na řadu soft, který dokáže soubory zachránit, není-li však již disk přepsán. Nejznámější a nejpoužívanější bude asi program Recuva, který je pro základní operace zadarmo a práci s ním zvládne i cvičená opice. Já také. A to jsem naprostý amatér.
Dále si můžete koupit program Stellar Phoenix Windows Data Recovery Home. Ten dokáže samozřejmě více, ale jako laikovi vám asi moc nepomůže.
Další soft zadarmo je Puran File Recovery nebo Disk Drill1. Dále lze použít Glary Undelete 5, Pandu Recovery, nebo také EaseUS Data Recovery Wizard Free. S ani jedním jsem nikdy nepracoval, takže je nemohu hodnotit jednotlivě a ani souvztažně s Recuvou. Ta mi skoro vždy pomohla. Sami si zvolte soft, který vám bude vyhovovat.
POZOR!! Zapamatujte si při jakékoli obnově dat jednu věc. Vždy je lépe obnovovat na jinou jednotku než tu, ze které data zachraňujete. Ono se totiž lehce může stát, že si právě těmi zachraňovanými daty přepíšete ty starší a tím jste o ně přišli definitivně. Tak ještě jednou, pozor.
Pokud už ani to nepomáhá a data jsou pro vás velmi důležitá, nezbývá než firma. To si ovšem nachystejte peněženku, popřípadě vezměte půjčku, protože firma vás oškube jak holuba.