Skip to Content

Bohatí jsou na obtíž

Closed
by 27 dubna, 2023 Ekonomika


Je tu hned několik důvodů, proč si moderní ekonomie začíná považovat nadměrné bohaté za přílišnou zátěž volného trhu a kapitalistické ekonomiky.

monte carlo
 
a)       Bohatí jsou bohatí, protože berou více a shromažďují více bohatství z jiných sfér
Aby někdo peníze měl, musí o ně někdo přijít (ať už dobrovolně či nedobrovolně) – nejde mít stát plný bohatých lidí, aniž by tam nebyly silné zásahy státu – například zákaz pobytu chudým lidem do Monaka nebo více méně uzavřená Švýcarská republika, kde vrstva chudých se řadí k průměrně bohatým až bohatším ve zbytku světa – zde opravdu nelze mluvit o nějaké skutečné chudobě. Bohatý člověk akumuluje bohatství a nerad se o něj dělí – a to ani se státem. Náš premiér v demisi se chocholí, kolik přispívá na daních, přitom ve stejném poměru přispívá i ten chudší člověk, možná i více, poněvadž lidé s příjmem nad 120 mají přece jen jinou daňovou sazbu a takový člověk přece jen ví, jak to udělat, aby se co nejméně bralo z toho jeho koláče.
 
Naprosto do očí bijící příklad můžeme nalézt v brazilském Riu de Janeiru – na jedné straně plotu panuje extrémní chudoba, zatímco o metr dále se rozprostírají obrovské vily obývané nejbohatšími lidmi v Jižní Americe. Na jedné straně je chudoba, ze které se člověk dostane buďto zázrakem či smrtí, na straně druhé se každý den točí takové sumy peněz, že by se z toho postavila nová čtvrť.

hrnek
 
b)      Bohatí mají tendence k politické moci
Zatímco chudí jsou náchylnější k populismu a k odevzdání své části moci do rukou všemocných, aby je spasili, bohatí podléhají častěji vábení politického rozhodování a vlivu, který můžou díky svému bohatství mít ve prospěch jejich vlastního bohatství.
 
Těch pár milionů, co dají kvůli daním na charitu, to je tak zanedbatelná částka vzhledem k některým příjmům, že to ani nelze považovat jako argument důstojný diskuze.

Previous
Next