Bydlet sám nebo s někým
Chystáte se na vysokou školu do jiného města a nechcete dojíždět. Budete potřebovat shánět bydlení. Nebo jste už dostudovali, ale zatím koupi vlastního bytu neplánujete, ale chcete se osamostatnit – odstěhovat od rodiny, nebo zůstat ve městě, kam jste zamířili kvůli předchozímu studiu.
V obou případech si pravděpodobně položíte následující otázku: “Chci bydlet sám anebo budu sdílet bydlení s někým dalším či dalšími?”
Každý z nás je jiný, někdo je introvert a dává přednost svému klidu a soukromí, někdo z nás se bez menšího hluku a kontaktu s dalšími osobami prostě neobejde. Pojďme se podívat na některé z výhod a nevýhod bydlení sám anebo ho sdílet s dalšími osobami.
Výhody samostatného bydlení
Nemusíte se na nikoho ohlížet, nemusíte se o nic dělit. Máte maximální pohodlí, uklízíte si po svém. Nepořádek a nekoupený toaletní papír si můžete vyčítat sami sobě. Nikdo vás doma večer nečeká, příchody jsou jen na vás, můžete rámusit, pokud to nebude rušit sousedy.
Nedělíte se o nádobí, neřešíte problémy, kdo má týdenní uklízecí službu, kdo do používal saponát a nekoupil nový.
Nevýhody samostatného bydlení
Obvykle platíte větší částku za měsíční náklady. I introvert někdy zatouží se svěřit o něčem, řešit problém či se podělit o radost, zde nebude mít komu.
Výhody bydlení se skupinou lidí
Výše nájemného a energií se rozpočte mezi více lidí, platíte obvykle méně. Užijete si zábavu s kamarády, máte se s kým dělit o strasti i radosti denního života. Vzájemně si uvaříte. Obvykle se skupina osob střídá v uklizení, tedy nebudete muset vytírat denně. Naučíte se být trpělivý a tolerantní.
Nevýhody bydlení se skupinou lidí
Nemusíte si se spolubydlícími sednout, v nejhorším případě si začnete lidově řečeno lézt na nervu ponorková nemoc. Nemusíte být spokojeni s kvalitou uklízení vašich spolubydlících. Pocítí nedostatek soukromí, hlavně v případě, že si chcete přivést návštěvu. Budete si muset zvyknout na větší hluk, nastavit si pravidla žití ve skupině.