Skip to Content

Ekonomický šok z Brexitu

Closed
by 27 dubna, 2023 Ekonomika

V březnu 2017 budou ukončeny teoretické rozbroje o výstupu Velké Británie z Evropské unie a stát přejde do skutečného domlouvání na podmínkách vystoupení. Hlavním tématem bude samozřejmě ekonomický a hospodářský dopad na Unii i samotnou Velkou Británii.


Co na to Skotsko?

Podle první skotské ministryně Nicoly Sturgeonové se na Británii po právu valí velká vlna kritiky. Ze strany skotské vlády i lidu padají dotazy, jak to asi ovlivní jejich ekonomiku, kolik celá Británie ztratí pracovních příležitostí a Skotům se nelíbí ani Britské jednání s imigranty. Británii nikdo žádná optimistická data nepředkládá, naopak byly analytiky vystaveny možné scénáře toho, co by se mohlo stát po brexitu se Skotskem. Někteří analytikové předpokládají, že se bude Velká Británie řídit Norskem a jeho systémem úzké spolupráce s Unií. Avšak existuje i scénář, podle nějž by mohla Anglie zpřetrhat veškerá pouta s EU. Skotové mají největší strach z propadu HDP, který se podle předpovědi pohybuje okolo 2-5%, a ze ztráty pracovních míst – tento předpoklad se pohybuje mezi 30-80 tisíci pracovními místy.

Jednotný trh pro Skotsko
Skotská první ministryně slíbila, že se svým působením zajistí o jednotný evropský trh pro svou zemi. Po referendu oznámila, že je připravená na boj o zachování vztahů mezi Skotskem a Evropskou unií, jelikož výsledek referenda ve Skotsku zněl jasně: Skotové chtějí v EU setrvat.

Samostatnost
Nejistota budoucnosti Velké Británie a také nová vize Staré Anglie se Skotům nelíbí a nepřejí si být její součástí. Země proto s největší pravděpodobností vyhlásí referendum o tom, zda se odtrhnout od Velké Británie a založit vlastní Skotský stát. První ministryni jde podle jejích slov jenom o ochranu zájmů země. Pokud to znamená nezávislost na Británii, referendum bude vyhlášeno.

Previous
Next