Jsou pivní kola, která vozí pivo v Praze, skutečně prospěšná?
Pokud se procházíte po centru našeho hlavního města, můžete natrefit na zajímavý zjev: pivní kolo. Jedná se vlastně o kolo o rozměrech dodávky, které pohání šlapači pomocí rotopedů. Při jízdě přitom popíjejí alkohol, především pivo, odkud vznikl název tohoto vynálezu. Směr cesty udává řidič, který jako jediný musí být střízlivý.
Jedná se o turistickou atrakci, která zákazníkům umožňuje ochutnat slavné české pivo v Praze a zároveň přitom pozorovat krásy města a historické pamětihodnosti. Není proto divu, že jsou tato pivní kola velmi oblíbená, především mezi zahraničními zákazníky.
Faktem je, že se nejedná o český vynález a Praha není jediným, ba ani prvním městem v Evropě, kde jej najdete. Největší obliby si získal v sousedním Německu, kde jej najdeme dokonce v několika městech.
Avšak zatímco turisté si tuto atrakci chválí, místní lidé z ní příliš radost nemají. Důvodem je hluk, který uživatelé tohoto vynálezu dělají, stejně jako hlasitá hudba, která se odtamtud line. Zákazníkům je totiž k dispozici nejen pivo, ale také wi-fi připojení a blue-tooth systém, přes který si pouštějí muziku.
Dále také dochází ke střetům v dopravě. Tento vynález sice jede tak rychle jako běžné kolo, rozměry však má jako menší dodávka. Na rozdíl od klasického bicyklu tedy nemůže na silnici zajet ke krajnici, aby jej mnohem rychleji jedoucí auta mohla snadno předjet.
Navíc je u nás klasifikován jako nemotorové vozidlo, což znamená, že má přístup i do parků a na stezky pro cyklisty. Zde dochází opět díky jeho rozměrům ke konfrontaci s chodci, kteří se musí na úzkých cestách vyhýbat.
Není proto divu, že byla pivní kola v určitých částech měst zakázána. Přesto stále fungují tam, kde to povoluje zákon, a je možné si je najmout. Uvidíte tak krásy Prahy za popíjení tradičního českého moku, přičemž si ještě zacvičíte.
Ve své podstatě se nejedná o špatný vynález, pouze jeho aplikace byla špatně provedena. Navíc Česká republika nebyla na nic takového připravena, a to se týká i našich zákonů, které s tímto dopravním prostředkem doposud nijak nepočítají.
A na jakou stranu se řadíte vy? K příznivcům, nebo odpůrcům? A využíváte je, když například jedete na dovolenou do zahraničí? Ať už tak nebo tak, mějte na paměti, že vždy existuje i druhá strana barikády, a jediným řešením je, aby se obě strany chovaly ohleduplně. Jen tak budeme všichni spokojení.