Plná spíž
Closed
Prvním, co se mnoho lidí naučí uvařit, jsou kolínka s kečupem. A není na tom nic špatného, alespoň pro začátek ne. Pytlík těstovin v kredenci je zárukou, že budete mít co jíst i ve chvíli, kdy se zapomenete v hospodě nebo na rande. A pokud si místo kečupu pořídíte pesto ve skleničce, můžete si připadat jako opravdový dospělý. Luštěniny jsou také fajn, jen si vyberte nějaké, co se nemusí namáčet. Můj soukromý oblíbenec je červená čočka, která se hodí na polévku, jako příloha, a dají se z ní udělat i vegetariánské burgery. Sáhnout můžete i po předvařené zelené čočce nebo fazolích v plechovce. Pokud máte rádi exotiku, sáhněte po cizrně a udělejte si hummus. Stačí na to cizrna, česnek, sůl, sezamové semínko a trocha oleje.
Zapojte mrazák
Pokud žijete sami, je u čerstvé zeleniny často problém, že ji nestíháte spotřebovat. Řešení je jednoduché, zapojte do hry mrazák. Nebo v obchodě rovnou sáhněte po sáčku mražené mrkve či kukuřice. Mimo sezónu jsou často v lepší kvalitě než jejich bráškové, dovezení z druhého konce světa. Kromě toho můžete v mrazáku skladovat třeba mražené waffle, které jsou rychlá snídaně, nebo hranolky. Pokud ale schováváte zamraženou zeleninu a přihodíte ji ke každému jídlu, je to snadná a téměř bezpracná cesta ke zdravějšímu životnímu stylu.
Skleničky
Hořčice, džem, burákové máslo nebo třeba nakládaná zelenina. Zásobte se věcmi, které se dají skladovat ve skleničkách, většina z nich vydrží dlouho. Zaměřte se na věci, co jsou multifunkční, třeba hořčice se dá dát k párkům, ale v kombinaci s medem (který se zase dá namazat na chleba) je z ní skvělá marináda. Kysané zelí sice spousta lidí nemůže, stejně jako nakládanou červenou řepu, vystát, ale je to skvělá, zdravá a multifunkční příloha. Chcete-li být in, sáhněte po kimči, nakládané zelenině, která je oblíbená zejména v Asii. Je super-chutná, a také super-zdravá.