Různé podoby orientačního běhu
Orientační běh neboli zkráceně orienťák je sport, který v sobě spojuje běh s orientací v neznámém terénu. Závodník obdrží na začátku závodu mapu a buzolu a poté je na něm aby v co nejkratším čase absolvoval trať v zalesněném terénu a zároveň našel všechny vyznačené kontroly. Závodník si sám volí pro sebe nejlepší trasu. V případě, že je dané pořadí kontrol, musí je absolvovat tak, jak jdou za sebou. Pokud je jejich pořadí neurčené, běží závodník zcela dle svého úsudku. Dříve závodník dostal kartičku a při nalezení kontroly si tzv. „cvaknul“ kleštičkami. Dnes už je celý systém kontrol řízen elektronicky.
· Parkový orientační běh
Vedle klasického orientačního běhu v lesním porostu se postupem času vyvinuly další podoby tohoto sportu. Jednou z nich je tzv. parkáč, který se běhá v městských sadech i na sídlištích. Jedná se o divácky velmi atraktivní variantu.
· Horský orientační běh
V tomto případě se jedná o závod dvojic v terénu na velmi dlouhé vzdálenosti. Je zde předem dané pořadí kontrol, tím se liší od rogainingu. Ženy běhají dvacet kilometrů dlouhé tratě a muži dokonce třiceti kilometrové.
· Lyžařský orientační běh
Orientační soutěže mají opravdu mnoho podob, a tak jednou z variant je i zimní orientační běh na lyžích. Pokud dáváte spíš přednost cyklistice před sněhovou pokrývkou a lyžemi, můžete si vyzkoušet orientační závod na horských kolech.
· Rogaining
Extrémní sport, který má kořeny v Austrálii. Závody jsou vytrvalostní, trvají buď šest, dvanáct nebo dokonce dvacet čtyři hodin! Úkolem skupiny (2-5 členů) je v daném časovém limitu najít ideálně všechny kontroly. Od roku 1992 se i v tomto sportu koná mistrovství světa. A i v tomto případě existuje varianta určená pro milovníky jízdy na kole.
Proč je orientační běh vhodný sport pro děti?
· Pohyb v přírodě na zdravém vzduchu
· Naučí se perfektně orientovat v přírodě a číst v mapě
· Jedná se o bezpečný sport, který je relativně finančně nenáročný
· Získají nové přátele s podobnými zájmy